logo

reklam

Başbakan Davutoğlu Amasya’dan Seslendi

Davutoğlu: Biz milletin ta kendisiyiz. AK Parti iktidar olmadan önce devletimiz fetret devrindeydi...

Davutoğlu: Biz milletin ta kendisiyiz. AK Parti iktidar olmadan önce devletimiz fetret devrindeydi…

Amasya’ya ne zaman gelsem heyecan fırtınası esiyor. Ferhat ile Şirin’in aşkını buraya yansıtmışsınız. Şehir kültürünü öğrenmek isteyenler Amasya’ya gelsin diyen Şehzade Ahmet Davutoğlu konuşmasında; “Bizim milletimiz için ideallerimiz var. Olmayanlar ise utansın. 500 yıl önce Mihri Hatun Amasya’da destan yazdı.

2002’de AK Parti gelmeden önce devletimiz fetret devrindeydi. Türkiye’nin ekonomisini Bahçeli mi idare ediyordu Başbakan Yardımcısı olarak yoksa İMF mi?

Amasya’daki ilgiyi gördükten sonra 52. mitingi olmasına rağmen yeni başlıyor gibi enerjik ve dinamik hissettiğini dile getiren Davutoğlu, kentin tarihin mihenk noktası olduğunu söyledi.”Devlet ne zaman fetrete düşmüşse, milletimiz ne zaman sıkıntı görmüşse, ‘Bana gel’ diye çağırmış, sığınağımız olmuş, fetret devrinden devletimizi Amasya çıkarmış” diyen Davutoğlu, büyük devlet adamı olmak için önce kente gelip ders almak gerektiğini vurguladı.-“Rüyası olmayanlar utansın” Kente her gelişinde ayrılmak istemediğini belirten Başbakan Davutoğlu, “Bizi vaktinde Osmanlıcılıkla suçladılar. Dışişleri Bakanı iken, ‘Bu adam rüya görüyor’ dediler. Ben de dedim ki ‘Doğru, bizim milletimiz için iddialarımız, hedefimiz, rüyamız var. Rüyası olmayanlar utansın’. Milleti için hayal kuramayanlar, rüya göremeyenler, Ferhat’ın Şirin’e aşkı gibi milletine bağlanamayanlar utansın” diye konuştu.

İstiklal ateşinin Samsun’da yandıktan sonra Gazi Mustafa Kemal’in Amasya’da milli tamimi yayımladığını hatırlatan Davutoğlu, kenti “düşmana tamim gönderen şehir” olarak nitelendirdi. Davutoğlu, “Der ki ‘Milli istiklalimizi ancak ve ancak milletin azim ve kararı kurtaracaktır’. Ey Amasya, şimdi de 7 Haziran’da milletin azim ve kararını gösterecek misiniz?” diye sordu.”Evet” karşılığını aldı.

Amasya’da, Şeyh Hamidullah’ın o güzel edebiyle ‘Edep ya Hu’ diye yazan hattıyla konuşurum. Her yerde ‘Edep ya Hu’ derim ama bunların edepten nasibi yok. Buraya gelip bizim hakkımızda hakaretler etmiş. İşte şimdi Amasya meydanından soruyorum, tarihimizin mihengi noktasından soruyorum, 2002’de, AK Parti gelmeden önce, devletimiz fetret devrindeydi, değil mi? Bizim ekonomimizi Bahçeli mi idare ediyordu başbakan yardımcısı olarak, yoksa IMF memuru mu? IMF memurundan talimat alanlar bize gelip, Amasya’ya gelip, konuşamazlar.

Biz 7 Haziran seçimleriyle yeni Türkiye müjdesi veriyoruz. Bu milletin ayağa kalkışı ve şahlanışıdır. Şimdi ikinci yarı başlıyor diyoruz. Birinci yarıyı zaferle bitirdik. İkinci yarı Türkiye’yi dünyanın merkezi yapan bu hızlı trenleri ve havaalanları hızla yapıyoruz. Bizde hizmet bitmez. Karadeniz ile Akdeniz’i birleştiren hızlı tren hattı Amasya’ya geliyor” dedi.

Meydanda bulunan vatandaşların ‘Şehzade Ahmet’ sloganlarına Davutoğlu, “Amasya’ya geldik. Amasya’dan ders aldığımız için şehzade diyorsunuz. Bahçeli bunu da duysun. Allah razı olsun. Ne güzel unvanlar veriyorsunuz. Bu Osmanlı düşmanı adamlar yanlış anlar. Biz Osmanlı ile gurur duyuyoruz. Bizi Batıya ‘Osmanlıcı’ diye şikayet ettiler. Biz bundan gocunmayız, gurur duyarız. Biz milletin oğluyuz, Osmanlı’nın varisiyiz. Çevre yolu 2016 yılında tamamlanacaktır. Amasya şahit olsun, yeni Türkiye’yi kurmaya. Biz konuştukça tarih konuşur. 7 Haziran seçimlerinde Osmanlı şamarı atarak Amasya AK Parti’den parlamentoya 3 milletvekili göndereceğinize gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ