logo

reklam

Kazma Vuruldu Hadi Bismillah.. Köstek Değil Destek Zamanı.

Amasya Taşova İlçemize bağlı Mercimek köyü derneği ve Mercimek Köyümüz Muhtarlığının öncülüğünde Başkanlığını M.Akif Gülal’ın yönetiminde  Köyümüzün ihtiyar heyeti muhtarı Mehmet Özyurt’un  ekip çalışmasıyla dernekler arasında göz kamaştırmaya devam ediyor.

halk evi 6

İşin özü dernekçilik dayanışma,kaynaşma, ve birlikteliğin temel  unsuru olarak gönüllüler,fedakarlar,cefakarlar ve sevdalıların birlikte hareket ederek gurbet ellerde büyük metropol  kentlerde bulunduğu çevresine ve yakınlarına hizmet etme aracıdır.

Bu vesileyle yıllar önce Mercimek köyünün gönül erleri tarafından kurularak yıllar boyu halkına değişik gönüllüler tarafından hizmet etme yarışına girdiler.

Köy Halk evi binasının harfiyatı alındı.

Köy Halk evi binasının harfiyatı alındı.

Dernekçilik sosyal etkinliklerde ve halkın bütünleşmesinde çalışmalar neticesinde halkın dayanışmasını ve aslını neslini, ananelerini unutturmayacak birlikteliğe vesile olmasıdır.

Mercimek köyü derneği kurulduğundan bu ya Amasya dernekleri arasında her zaman  taktire  laik görülen çalışmalarıyla ve etkinliklerde tek yürek olmasını bilen dernekler arasında görülen bir dernektir.

Halk evi binamızın çalışmaları başladı tam destek

Halk evi binamızın çalışmaları başladı tam destek

 Geçmiş yöneticilerin bu çalışmaların devamı olarak yeniden görevi devir alan M.Akif Gülal ve yanındaki Mercimek sevdalılarıyla birlikte,İstanbul da mercimek köyü derneğine dernek lokalini kazandıran ve çok sayıda hayır işleriyle  beraber  son dönemde okumakta zorluk çeken üniversite öğrencilerine burs vermesine kadar başarıyı yakalayan bir yönetimle çalışmaları sürdürüyorlar.

Kazmayı vurduk hadi bismillah

Kazmayı vurduk hadi bismillah

 

Gençlik kollarının kurulmasıyla birlikte gençlerimizin kaynaşmasını ve tanışmasına vesile olmasını bildiler.

Yine dernek yönetimi kontrolünde Kadın kollarının da kurulma çalışmaları son aşamasına ulaştı.Mercimek  köyü kadınlarımızın bu faaliyetlere sıcak bakması neticesinde 4.mart günü Dernek merkezinde kadın kolları genel kurulu yapılacaktır.

Dernek Yönetimi ve Muhtarımz Valimizi ziyaret etti

Dernek Yönetimi ve Muhtarımz Valimizi ziyaret etti

Mercimek köyü dernek yönetimi dar gelirli vatandaşlarımızı ve Hasta olan hemşehrilerini ziyaret ederek  gönülleri okşamasını da bildiler.

Son olarak Mercimek köyü dernek yönetimi öncülüğünde Köyümüzde  eksikliği hissedilen halk evi  projesini köy halkına ve Muhtarlığa sunarak ,ortak hareket neticesinde Köyün ortasındaki Temiz Ailesine ait olan arsayı satın alarak koy halk evini o arsaya yapmaya karar verdiler.

Tabusunu alarak köyümüz muhtarlığına verilmesiyle birlikte bina projesi için  Taşova kaymakamını ve Amasya Valisini ziyaret ederek destek  sözünü aldılar.

Projenin Amasya özel idareye verilmesiyle birlikte 20 gün içerisinde ruhsat çıkacak,Çıkan bina ruhsatının ilçemiz kaymakamına verilmesi,ve iller bankasına gönderilmesiyle birlikte Valiliğimizin ve  kaymakamlığımız takibiyle  binanın temeli atılacak.

İşte bu noktada Mercimek köylülerine düşen görev dedikodudan uzak  Mercimek köyünün geleceğine çok faydalar sağlayacak olan halk evi  binasının yapımında cüzi miktar olan 300 tl  ödemelerin tüm köy hane sahiplerinin ödemeleri zaruri olup benimde bir tuğla yardımım olsun diyen tüm insanların yardım ve desteklerini vermeleri Mercimekli olmanın  ayrıcalığı olmalı. 300 tl  salmaların  bir anda ödeme zorluğu çeken vatandaşlarımızın  5 . ay içerinde çeşitli taksitlerle ödeme kolaylığını da düşünen dernek yönetim ve muhtar heyetine yardımcı olmamız bizlerin asli görevi olmalı.

Bu vesileyle Dernek yönetiminin aldığı kararla  yeni yapılacak olan Halk evi binamızın ilan panosuna yardımlarını ve desteklerini esirgemeyen Mercimekliler in isminin  yazılması ilelebet geleceğimize ışık olacaktır.

Allah yüreğinize ve bileğinize kuvvet versin

Allah yüreğinize ve bileğinize kuvvet versin

Neden ?

bina  gereksiz diyen köylülerim…

Mercimek köyü başka köylere nazaran son zamanlarda göç veren değil  göç alan ve tatil köyü haline gelen Köyümüzün ileriye yönelik çok eksikliğini hissedeceğimiz bir projedir.Görüldüğü gibi Cenazelerimizin köyümüze defnedilmesiyle birlikteliğimiz ve Akraba bağlarımızın yoğunluğuyla,mekan zorlukları çektiğimiz günlerin geride kalması, ve tüm yemekli etkinliklerde,mevlit merasimlerinde,Cenaze taziyelerinde,tüm hizmetlerde köy binamızın yapımıyla birlikte bu engelleri tamamıyla açmış olacağız.Ayrıca köyümüzün hizmet kurumları bir arada olması,köyümüze gelen misafirlerimizin yatacağı kalkacağı bir yerimizin olması sorununun giderileceği,kanısıyla Mercimekliyim diyen herkesin destek olması gerekir.

Makalemizin başında belirttiğimiz gibi dernekçilikte görev alan kişilerin ilk önce zamanı, Maddi yad’da rahat,fikirde düşüncede öncü,maneviyat da içinden gelerek ,yürekten ,gönülden hizmete talip olanlardan oluşan gönül erlerinin çalışmalarıyla bütünleşerek tek sevdası köy sevdası olan ve dağına taşına aşık olan geleceğe ümitle bakan bir nesil yetiştirme  işidir.

Ben Mercimek köylüsün bir evladı olarak bu yazımı   kaleme alırken  hem yüreğimden geçenleri,dizeledim hem de Derneğin ve muhtarlığımızın bu önemli projesinin haberini yapmak istedim.

Gururla her yerde Mercimekli olduğumu söylerken Amasya derneklerinde Mercimek köyü adı geçtiğinde ve çalışmaları övüldüğünde  gururunu yaşadığım Mercimek köyümün  ve halkının her şeye laik olduğunu  söylemek istiyorum.

Bu vesileyle yapılan her güzel çalışmalarda dedikodu dan uzak köstek yerine destek olan tüm Mercimek halkına yürekten teşekkür eder Cenabı Allah’ın yardımıyla ve sizlerinde dualarıyla bu güzel projenin başarıyla köylülerimize kazandırılmasını diliyorum.

Selam olsun Mercimekliyim diyen tüm Mercimeklilere

SELAM OLSUN YÜREKTEN AZİMLE ÇALIŞAN GÖNÜL ERLERİNE

 

Haber Ali Osman kaymak

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ