logo

reklam

Köyümüz Muhtarımız’dan Süper Projeler

Taşova Mercimek Köyü Muhtarından büyük projeler.

Taşova Mercimek Köyü Muhtarından büyük projeler.

 Batısında Boraboy  köyü ve 1030 metre yükseklide bulunan eni 50 metre  boyu 150 metre olan çam ağaçlarıyla,temiz havasıyla iç ve dış turizme açık olan  donanımlı  muhteşem bir göl bulunuyor,doğusunda Çaydibi köyü ve Taşova ilçesiyle çevrili Mercimek köyünün tarihi 300 yıla dayanıyor.Mercimek adı,aşağı oba mezrasında bulunan üç çadırdan oluşan göç ebelerin yaşadığı çadırları ,eskiden Samsun yolundan geçen kervancıların  dalga geçerek ne kadar küçük köy burası mercimek kadar diyerek alay ederlermiş ve o gün bu gün köyün adı Mercimek olarak kalmış. Ve Mercimek halkı geçmişten günümüze hafızlar ve imamlar yetiştirmede ilk sıralarda yer almış.Türkiye genelinde kadrolu din görevlileriyle  bol bir köyümüzdür.Mercimek köyünde arazı bakımından çok şansız bir köy olarak çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verirken  Türkiye’nin her yerinde göç ederek  hayatlarını devam ettirmişlerdir. En çok göç edilen ilimiz İstanbul olup çoğunluğu Bağcılar ilçesinde yaşamaktadır.İstanbul da yaşayan mercimekliler tarafından 1995 yılında Mercimek köyü yardımlaşma ve dayanışma derneği kurarak köylülerin kaynaşmasını ve dayanışmasını sağlamaktalar.Tuncay Duran başkanlığında hizmete devam eden Mercimek derneği İstanbul da bulunan Amasya derneklerinin en aktifi olup Futbol turnuvalarında 3. kez şampiyonluk ve bir kez de ikincilik kupasını müzesine kötürmüşler.Merkezi Bağcılar Fatih mahallesinde bulunan ait dernek lokalinde hizmet vermektedir.

Mercimek köyü halkı 1992 yılında büyük bir acıyla

Taşova Mercimek Köyü Muhtarından büyük projeler.

Taşova Mercimek Köyü Muhtarından büyük projeler.

sarsıldı.

Almanya Solingen Kentinde, ikamet eden köyümüz sakinlerinden Genç ailesinin maruz kaldığı hain olayda hayatını kaybeden aile fertlerinden beş Şehit vermiştir.

Bu olay Köyümüz ve ülkemizde büyük bir yara açmıştır .Bu yaranın birazcık olsun hafifletmek yürekleri yumuşatmak maksadı ile Şehitlerimizin anısına Alman hükümeti yetkilileri ve Solingen yerel yönetimi tarafından, gösterilen iyi niyet ve insanlık karşısında, Köyümüze karşı jestleri neticesinde

Arazi sulama kanalı 5 km. Kanalizasyon ağı.

Köy içi yollarının parke taşı yapılmasında..Sağlık eve yapılması Köyümüze giriş Anayol üzerinde köprü yapılması Köyümüz yararına 1 adet iş makinesi hediye ederek köyümüz hizmetine sunulmuştur.

Mercimek köyü yeni Muhtarı Mehmet Özyurt’u İstanbul da yakaladık ve çiçeği burnunda yeni Muhtarla Amasya’nın sesi sitemiz Köylerimizi ve Amasya mızı tanıtımda öncü site olarak hizmete devam ederken bir söyleşi yapmak istedik..

Muhtar Mehmet Özyurt’un çalışmalarını  göreve geldiği ilk yılında  Ramazan Ayında iki çadır kurarak erkelere ayrı kadınlara ayrı bir ay boyunca iftar vermesiyle tanıdık.

Mercimek halkının sevgisini kazanarak çalışmalarına azimle devam eden Muhtar Mehmet Özyurt’a sorduk Sayın Muhtarım köye bundan sonraki yapacaklarınız nedir yeni projeleriniz nelerdir? diye sorduk.. ve başladı anlatmaya..İlk olarak mercimek halkının yakından takip ettiği Amasya’nın sesi sitesinin başarılı ve doğru ve tarafsız haberler yaptığınızı söylemek isterim bu vesileyle teşekkürlerimi  sunarım dedi.Ramazan Çadırları geleneksel hale gelerek her yıl devam edecek,ve ramazan ayı başlamadan iftar vermek isteyen esnaflarımızın ve halkımızın kayıt vermeleri gerekir.

Mezarlık altındaki yürüyüş yolunun genişletilesi devam etmekte olup iki adat çeşme yapılması..

Mezarlık içinin temizlenmesi ve nezih bir görüntü sağlanması,Okul bahçesine 5 adet kamelya kurup çay bahçesi haline getirilmesi,Köyün Samsun caddesinden köye kadar olan bölümleri ışıklandırılması,Köymüzün bağ evlerine su şebekesi kurulması,Sponsorlar bulunursa köyümüzün gençlerine yönelik voleybol ve  halı sahası yapılması,köy meydanına çocuk parkının yapımı son aşamasında devam etmekte,Su Şebekesi ve deposunun yenilenmesi,Sağlık ocağının aktif  olup köyümüzün kepçesi hal hazırda çalışır durumda olması,Okul arkasında bulunan ve kullanılmayan futbol sahasının aktif hale getirilmesi,Mezarlık altı yürüyüş yolunun asfaltlanması,Su kanallarının kapalı hale getirilmesi,önümüzdeki yılların projelerimizdir.Özel idare ve belediyenin  ve köy halkımızın desteğiyle inşallah bu projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz diyerek köy meydanının alımında üyelerimizi düşen aidatların ödenmeye başlanmasını  halkımdan istiyorum dedi.

Muhtarım bu projeler yerel yönetimlerde bile zor olarak gözükürken siz neyinize güveniyorsunuz diye sorduğumuzda Mercimek halkı her şeye laiktir ve biz bunu başaracağız diyerek çok iddialı konuştu.Bize de bu aşamada medeni cesaretinden dolayı muhtarımızı tebrik ederken başarılar  temenni ederiz.

Ali Osman Kaymak

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ